10 otázok a odpovedí o exkluzívnom predaji nehnuteľností

10 otázok a odpovedí o exkluzívnom predaji nehnuteľností
Zuzana KrpelanováZuzana Krpelanová 13.08.2018 Rady a tipy

Exkluzívny vs. neexkluzívny predaj je jednou z najčastejších otázok pri predaji nehnuteľností. Pre nás je voľba jasná. Avšak chápeme, že predaj nehnuteľnosti je často veľmi osobná vec. Lúčite sa s miestom, ku ktorému vás obvykle viažu spomienky, a preto sa musíte o spôsobe predaja rozhodnúť správne.

Preto sme pripravili prehľad 10 najčastejších otázok a odpovedí na tému exkluzivity pri predaji nehnuteľností:

#1 Prečo je exkluzívny predaj výhodnejší?

Pri exkluzívnom predaji je realitná kancelária motivovaná investovať do predaja v podobe služieb, ako je profesionálne fotenie, video prezentácia, home staging, oprava a príprava nehnuteľnosti a podobne. Pri neexkluzívnom predaji sa takáto motivácia vytráca a z aktívneho predaja sa stáva pasívne vyčkávanie po zverejnení ponuky na realitných serveroch. Navyše exkluzívnosť predaja priamo vplýva aj na hodnotu predávanej nehnuteľnosti a čas predaja.

blog exkluzivita 10 otazok 01

#2 Je možné predať nehnuteľnosť v THECONCEPT neexkluzívne?

Nie, realitná kancelária THECONCEPT predáva nehnuteľnosti výhradne exkluzívnou formou.

#3 Kto stanovuje cenu pri exkluzívnom predaji?

Pri prvej obhliadke nehnuteľnosti s predávajúcim konzultujeme jeho predstavy o cene. Následne analyzujeme stav nehnuteľnosti aj ceny podobných nehnuteľností v danej lokalite a dávame predávajúcemu odporúčanie ohľadom predajnej ceny. Cena, za ktorú sa  nehnuteľnosť bude ponúkať musí vzísť zo vzájomnej dohody predávajúceho a realitnej kancelárie.

#4 Ako prebieha predaj?

Prvým krokom je obhliadka nehnuteľnosti, posúdenie jej stavu. Pokračuje analýza trhu a stanovenie ceny, nasledované podpisom exkluzivity. Ďalšími krokmi je príprava prezentácie, ktorá pozostáva z potrebných úprav a opráv, príp. vymaľovania, vypratania nepotrebných vecí, home stagingu, profesionálneho fotenia a prípravy video prezentácie, príp. ďalších prezentačných častí (virtuálna prehliadka, virtuálna realita a pod). Po zverejnení ponuky sa dôsledne staráme o jej viditeľnosť na stránkach realitných serverov a podporujeme ju aj ďalšími nástrojmi, ako je social media marketing, priama ponuka klientom v našej databáze a podobne. Realizujeme obhliadky a následne zabezpečíme kompletný právny servis spojený s predajom.

blog exkluzivita 10 otazok 02

#5 Čo musím urobiť, ak chcem predať nehnuteľnosť cez THECONCEPT?

V prvom rade dať nám o sebe a vašej nehnuteľnosti vedieť. Kontaktovať nás môžete aj prostredníctvom formulára na ocenenie nehnuteľnosti, kde priamo uvediete základné informácie o vašom dome, či byte. Všetky ďalšie kroky dohodneme osobne.

#6 Koľko času musím do celého procesu investovať?

Váš čas je potrebný len vo fáze prípravy, resp. podpisu zmluvy s realitnou kanceláriou. Odporúčame pri predaji nehnuteľnosti už v danom dome či byte nebývať. Prípravu prezentácie aj realizáciu obhliadok plne zabezpečí náš maklér. O všetkých krokoch budete samozrejme informovaní.

#7 Počas trvania exkluzívnej zmluvy som si našiel svojho kupca, čo s tým?

Chápeme, že taká situácia môže nastať. Riešenie je v takomto prípade individuálne a závisieť od našej vzájomnej dohody.

blog exkluzivita 10 otazok 03

#8 Exkluzivita je drahá, o koľko viac zaplatím na provízii?

Výšku provízie je potrebné vnímať ako vašu investíciu do predaja. Realitná kancelária vkladá v prípade exkluzívneho predaja do prípravy profesionálnej prezentácie úsilie, čas aj priame finančné prostriedky na doplnky, nábytok, opravy, aj profesionálne fotenie, video, či podporu ponuky na webe. Zvýšené náklady sa prejavia vo vyššej provízii. No zároveň sa hodnota nehnuteľnosti zvýši. Navýšenie trhovej ceny oveľa presiahne aj zvýšenú províziu – vo finálne vám teda zostane viac, než pri lacnom neexkluzívnom predaji. 

#9 Ako dlho trvá exkluzívne zmluva?

Odporúčame uzatvárať exkluzivitu na cca 3-4 mesiace. Naša skúsenosť hovorí o tom, že sa dobre pripravená nehnuteľnosť predá do cca 2-3 mesiacov.

blog exkluzivita 10 otazok 04

#10 Nehnuteľnosť sa nepredala, koľko musím zaplatiť za služby?

Nič. V prípade, že sa nám nepodarilo počas trvania exkluzivity napriek všetkým vykonaným krokom nájsť kupca, neplatíte za prípravu prezentácie a jej realizáciu nič. Tieto náklady v tomto prípade znáša realitná kancelária.

  

Páči sa Vám tento článok?
Povedzte o nej svojím priateľom.