Pociťujete strach z kúpy nehnuteľnosti?

Pociťujete strach z kúpy nehnuteľnosti?
Zuzana KrpelanováZuzana Krpelanová 14.03.2023 Realitný trh

Dostupnosť hypotekárneho úveru pre ľudí stojí na bode mrazu. Ľudia čakajú a majú strach investovať svoje peniaze do nehnuteľností. Z každej strany počujeme a vnímame ako inflácia ovplyvňuje ekonomiku. Dopad inflácie spôsobil aj zvyšovanie úrokových sadzieb. Ako ich zvýšenie ovplyvní naše splátky? Je správna stratégia čakať kým znova klesnú?

 

 

Úroková sadzba je poplatok, ktorý je dlžník povinný zaplatiť za dané časové obdobie banke, ktorá mu požičala peniaze. Aktuálne sa úrokové sadzby pohybujú pri 5 ročnom fixe v rozmedzí 3,8-4,29%. Čo vedie o nárast približne 3% oproti začiatku roku 2022. Európska centrálna banka sa na svojej oficiálnej stránke vyjadrila, že zvyšovanie úrokových sadzieb pomáha znižovať aktuálnu infláciu. Ako to v skutočnosti ovplyvnilo dostupnosť hypotekárneho úveru? O koľko narástli ceny mesačnej splátky ? 

 

Oplatí sa čakať kým úrokové sadzby klesnú? 

   Opýtali sme sa na názor finančnej špecialistky Martiny Moškovej, ktorá situáciu opísala nasledovne: ,, Za posledné roky sme boli zvyknutí na trend nekončiaceho sa znižovania úrokových sadzieb. Niekedy boli úrokové sadzby tak nízko, že sme si nemysleli, že opäť klesnú a predsa klesli. Požičiavanie peňazí bolo lacné a ľudia sa neúmerne zadlžovali. NBS zadlženosť ľudí korigovala rôznymi opatreniami. Začiatkom minulého roka analytici bánk hovorili o miernom navýšení, ale to sme ešte nevedeli o vojne na Ukrajine a neuveriteľne vysokej inflácií. Tento rok sa predpokladá jemný nárast úrokových sadzieb, určite nie znižovanie‘‘. 

 urokove sadzby2

 

Dostupnosť hypotekárneho úveru 

   Hypotekárny trh chladne aktuálna dostupnosť hypotekárneho úveru je v dnešnej dobe nižšia pre viac ľudí. Úvery na bývanie nie sú až tak atraktívne ako v minulosti. Tým, že výška ceny úveru sa zvýšila, banka ľuďom požičia menej peňazí. Čo môže pre klientov znamenať nedostatok peňazí na kúpu nehnuteľnosti. Národná banka Slovenska urobila opatrenia pri prepočte max. úveru cez príjem klienta, čo dostupnosť obmedzilo. Okrem toho NBS od 1.1.2023 zaviedla ďalšie opatrenia pre ľudí nad 40 rokov. Z toho dôvodu si myslíme, že ak máte v pláne si kúpiť v najbližšej dobe nehnuteľnosť, nie je najlepšia stratégia čakať na znižovanie úrokových sadzieb. Nečakajte! Aktuálne sa nepredpokladá znižovanie. Skôr sa očakáva nárast, ktorý ovplyvní aj mesačné splátky. 

 

Príklad splátky:

Výška splátky pri 150 tis. eur ( 30 rokov )

V minulosti: 482,46 eur

Teraz: 716,12 eur

 

Výška splátky pri 200 tis. Eur ( 30 rokov )

V minulosti: 643,28 eur

Teraz: 954,83 eur

 

Páči sa Vám tento článok?
Povedzte o nej svojím priateľom.