Stala sa práca realitného makléra nepotrebná?

Stala sa práca realitného makléra nepotrebná?
Zuzana KrpelanováZuzana Krpelanová 28.03.2023 Služby

Zvyšovanie cien sme mohli postrehnúť vo všetkých odvetviach. Tak ako stúpajú ceny všade okolo nás, narastajú aj v realitnom svete. Viete čo sa ešte zvýšilo? Bezplatné inzercie pozemkov a nehnuteľností od predávajúcich na online bazároch. Myslíte si aj Vy, že týmto spôsobom predaja môžete ušetriť peniaze? Je správne predávať, či kupovať svoj dom alebo byt na tejto platforme bez pomoci realitného makléra?

 

Koľko Vás bude stáť práca realitného makléra?

   Najväčším prínosom pre klienta je, keď mu realitný maklér dokáže poradiť tak, aby cena nehnuteľnosti bola primeraná s ohľadom na aktuálnu situáciu na realitnom trhu. Odplatou za odborné poradenstvo a služby je provízia pre makléra. Profesionalita a skúsenosti realitnej kancelárie podstatne zvyšujú možnosť predať a kúpiť nehnuteľnosť za správnu cenu a potrebný čas. Aktuálne sa výška provízie pohybuje v rozmedzí 3 až 6% a je vypočítaná z výšky kúpnej ceny, ktorá je vyplatená až po zrealizovaní obchodu. Občas nie je úplne jasné, aké výhody zo spolupráce s realitným maklérom vyplývajú a za aké úkony dostáva vlastne zaplatené. 

 

Práca realitného makléra spočíva:

-       Obhliadka a nábor nehnuteľnosti

-       Prieskum trhu

-       Posúdenie ceny nehnuteľnosti

-       Právnické poradenstvo (Sprostredkovateľská zmluva, Rezervačná zmluva, Kúpna

         zmluva, Návrhy na vklad, notárske overenie podpisov)

-       Príprava nehnuteľností na predaj (Homestaging...)

-       Zabezpečenie profesionálnej prezentácie nehnuteľnosti (fotografie, video, virtuálna realita, vizualizácia)

-       Zadávanie ponúk kúpy, predaja a prenájmu v mediálnom prostredí

-       Pravidelné obhliadky so záujemcami

-       Databáza klientov a potencionálnych kupujúcich

-       Finančné poradenstvo (sprostredkovanie hypotekárneho úveru)

-       Vypracovanie znaleckého posudku

-       Kataster

-       Odovzdanie nehnuteľností

-       Individuálny prístup

   Všetky tieto kroky a mnoho ďalšieho sú v cene poplatku za prácu realitného makléra. Vedú k úspešnému zrealizovaniu obchodu k spokojnosti všetkých zmluvných strán a sú samozrejmosťou našej spoločnosti THE CONCEPT REAL ESTATE.

 

Predaj a kúpa nehnuteľnosti prostredníctvom bazáru nie je vždy správne riešenie.

    Pýtate sa prečo? Odpovedí je viacero. Začali by sme tým, že na prvý pohľad to nevyzerá profesionálne a dôveryhodne. Inzercia je zvyčajne nekvalitne a nedostatočne odprezentovaná a kupujúceho odradí už v prvom kroku výberu a potencionálneho záujmu o obhliadku. Vo väčšine prípadov je tiež nesprávne nastavená hodnota nehnuteľnosti, čím sa čas predaja môže výrazne predĺžiť. V neposlednom rade je dôležité upozorniť, že sa predávajúci aj kupujúci môžu ľahko stať obeťami rôznych podvodníkov a necertifikovaných maklérov. V konečnom dôsledku to žiadnej strane, ktorá si zvolí takýto neprofesionálny prístup predaja/kúpy nehnuteľnosti, neušetrí ani čas ani peniaze. Preto zvážte tento spôsob obchodovania s realitami a v prípade záujmu sa radšej poraďte napríklad aj s nami :)

 

Páči sa Vám tento článok?
Povedzte o nej svojím priateľom.